2016. december 18., vasárnap

Tűzceremónia a téli napfordulón

A Szeretet Istenének megörvendeztetésére, a világ rendje, az ország üdve és a személyes tisztulás, a jólét és az áldozathozatal érdekében, napfordító tűzáldozatot tartottunk december 18-án Ludastón.
A téli napforduló éjszakája a leghosszabb az évben, most mégis a fény győzelmét ünnepeltük a sötétség felett. Embert próbáló időszak végéhez értünk – több küzdelmes év áll mögöttünk. A 2016-os év a személyes felismerések jegyében telt, az advent időszaka jó lehetőséget nyújtott az elmélyülésre, a befelé figyelésre és a felkészülésre. A továbblépéshez fontos a lezárás, az elengedés, a tisztulás – erre adott alkalmat a decemberi ludastói tűzáldozat.


Mindenkit szeretettel kínáltunk egy finom vegetárius ebéddel. A tűzáldozat mindenki számára nyitott, a részvétel ingyenes. A jó szívvel felajánlott, nemes adományokat köszöni a Ludastói kolostor.

2016. december 17., szombat

IV. Mandala Kör Zalaegerszegen – A család.

December 17-én tartottuk a következő Mandala Körös találkozót. Témája a család volt. A csoportban (családban) élő fajoknál megfigyelhető, hogy a szomszédos csoportokat ellenségnek tekintik. Kijelölik territóriumukat és azt megvédik. Érvényes lehet-e ez az állatias az emberre is? Megvitattuk szombaton.

Meghívott előadónk Paulics Péter hat gyermekes családapa. 



„Az indiai társadalom hagyományos részében közmondásos a család stabilitása. Ezzel az áldozati szemlélettel le- és felmenő generációk sokaságát sikerült bekapcsolni a rítuson keresztül a családmodellbe, ami tovább fokozza a családnak, mint intézménynek a stabilitását. … S amit megtanul szinte gyermekfejjel – az az áldozati rítus. Majd ifjú férfivá érvén mestere ugyanennek az áldozati szemléletnek és gyakorlatnak a fenntartására tanítja a házaséleten belül is. Növendékként az áldozati tűzbe áldoz gabona magvakat, családos emberként asszonya ölébe áldozza saját magját. Így szakrális nemiségének, áldozatának gyümölcse a fia, aki ráadásul földi művének örököse, égi hivatásának pedig segítője. Mennyivel gazdagabb ez a metafizikai felhangokkal teljes kapcsolat, mint a puszta rokoni szál!” Kagylókürt 52.
"A (házasságkötési) szertartások befejeztével kezdetét veszi az önmegtartóztatás három napja (trirátra-vrata). … Célja, hogy mérsékletet tanuljanak a szexualitás terén, hogy megértsék, a házastársi szeretet nem fizikai, és nem a szenvedélyen alapszik, hanem a tökéletes önmérsékleten." Kagylókürt 30.

“A vallástalanság meghonosodásával elfajulnak a család nőtagjai, ami azután nem várt utódokat eredményez. A nem várt nemzedék szaporodása pokoli helyzetet teremt a családnak és a családi hagyományokat lerombolóknak…” (Bhagavad-gítá 1.40-41.)
"A családos ember fő feladata az adományozás nemes célokra (dánam), az önszabályozás, fegyelmezett élet (damah), és az áldozatok végzése (jagja)." 
Kagylókürt 30.

XII. Kagylókürt Mandala Kör Debrecen – Az isteni tudás ösvénye

A debreceni Kagylókürt Mandala Kör ünnepek előtti utolsó alkalmára december 17-én gyűltünk össze. Témánk: a tudás.

Most is Szendrei László történész és Kovács Gergely Pál házigazdák vártak minden régi és új érdeklődőt vitaindító kérdéseikkel. Valóban tudás alapú társadalomban élünk? Vajon mennyire befolyásolja énképünket az, amit "tudunk"? És mit kezdhetünk a tudással, amit életutunk során felhalmozunk?


A Bhagavad Gítá negyedik fejezetéhez érve ilyen és ezekhez hasonló kérdésekről beszélgettünk a Kagylókürt folyóirat szellemében.

2016. december 12., hétfő

VII. Mandala Kör Mosómagyaróvár - Szeretet

A mosonmagyaróvári Mandala körön – amely a Kagylókürt folyóirat olvasóköre – december 12-én este hallhattunk tanítást a szeretetről, Rácz Géza a Kagylókürt folyóirat főszerkesztőjétől. 

Ő már nem először volt vendége a körnek. A témával kapcsolatban felolvasott egy részt a Hanszakunda upanisadból is.

Telt ház a Magnóliában, és igazi mandalás beszélgetések finom sütik mellett. Nagyon jó volt így együtt!

2016. december 2., péntek

Brahmacsarja - VIII. Mandala Kör Budapesten

December 02. Brahmacsarja – szerzetesség (tanítványság).
Előadó: Rácz Géza – Bhakti Kamala Tírtha Szvámi